Jak zvládnout syndrom podvodníka během kariérního postupu?
Objevte techniky, jak se vyrovnat se syndromem podvodníka a pocitem nedostatečnosti na vaší kariérní cestě.

Když jste na cestě k úspěchu, může vás občas přepadnout zvláštní pocit – pocit, že si nezasloužíte to, co máte. Tento jev, známý jako syndrom podvodníka, postihuje lidi napříč všemi profesemi a může být obzvláště silný při kariérním postupu. Cítíte se jako podvodník? Nejste sami. V tomto článku se podíváme na to, co syndrom podvodníka vlastně je a jak se s ním efektivně vyrovnat, abyste mohli v klidu kráčet po své kariérní cestě.
Co je syndrom podvodníka?
Syndrom podvodníka (nebo také impostor syndrom) je psychologický fenomén, kdy jedinec pochybuje o svých schopnostech a cítí se jako podvodník, přestože dosahuje úspěchů. Můžete mít pocit, že jste získali svoji pozici díky náhodě nebo štěstí, nikoli díky vlastním dovednostem a znalostem. Tento pocit nedostatečnosti může být velmi paralyzující, zejména když se dostanete do nové role nebo na vyšší pozici.
Proč vzniká syndrom podvodníka?
Většina z nás má tendenci porovnávat své úspěchy s ostatními. Zatímco jste se snažili vybudovat kariéru, mohli jste si všimnout, že ostatní kolegové vypadají sebevědoměji nebo úspěšněji. Sociální média tento pocit umocňují – vidíme jen ty nejlepší momenty z životů ostatních a porovnáváme je s těmi našimi. To může vést k pocitu nedostatečnosti a dokonce k obavám z odhalení pravdy o našem „podvodnickém“ já.
Jak rozpoznat syndrom podvodníka?
- Pochybnosti o sobě: Často se cítíte, že vaše úspěchy nejsou zasloužené a čelíte strachu z odhalení.
- Perfekcionismus: Nastavujete si nerealisticky vysoké standardy a pokud jich nedosáhnete, cítíte frustraci.
- Snižování svých úspěchů: Když dosáhnete nějakého cíle, přičítáte to náhodě nebo okolnostem spíše než svým schopnostem.
- Strach z neúspěchu: Obáváte se chyb a toho, že byste mohli klamat ostatní.
Techniky pro překonání syndromu podvodníka
1. Sdílejte své pocity
Jedním z nejlepších způsobů, jak zvládnout syndrom podvodníka, je otevřít se někomu blízkému. Sdílení svých obav a pochybností s kolegou nebo přítelem vám pomůže uvědomit si, že nejste sami a že mnoho lidí prochází podobnými pocity.
2. Přijměte své úspěchy
Zamyslete se nad tím, co jste dosáhli, a uznejte svou tvrdou práci. Vytvořte si seznam svých úspěchů a vezměte si čas na to, abyste si je připomněli. Přijetí vlastních úspěchů vám pomůže budovat sebevědomí a ukáže vám, že vaše dovednosti jsou skutečné.
3. Změňte svůj vnitřní dialog
Snažte se změnit negativní myšlenky na pozitivní afirmace. Místo toho, abyste si říkali „já jsem podvodník“ si řekněte „jsem kompetentní a zasloužím si tuto pozici“. Pozitivním myšlením můžete ovlivnit své sebevědomí.
4. Stanovujte dosažitelné cíle
Místo nastavování nereálných cílů začněte s malými kroky. Dosažení menších cílů vám pomůže vybudovat důvěru ve vlastní schopnosti a posílí vaši víru v to, že máte právo na svůj úspěch.
5. Vzdělávejte se
tak jak postupujete ve své kariéře, nezapomínejte na vzdělávání. Aktuální znalosti ve vašem oboru vám dodají potřebnou jistotu a pomohou vám udržet krok s konkurencí.
6. Hledejte mentora
Najděte někoho ve svém oboru, kdo vás povede a poskytne podporu během vaší kariérní cesty. Mentor vám může nabídnout cenné rady a pomoci vám překonat překážky.
Závěr
Syndrom podvodníka je běžným jevem v dnešním konkurenčním prostředí. Uvědomění si tohoto fenoménu je prvním krokem k jeho překonání. Pomocí technik uvedených výše můžete získat kontrolu nad svými pocity nedostatečnosti a naučit se oslavovat své úspěchy bez vnitřního odporu. Nezapomeňte – každý má právo na svůj úspěch! Pokud máte zájem o další tipy týkající se osobního rozvoje či kariérního poradenství, neváhejte zavítat na Succeed.cz pro více inspirace.
Jak se vyrovnat s pocitem, že si nezasloužím úspěch?
Nedávno jsem se dostal do situace, kdy jsem dosáhl nějakého úspěchu, a přesto jsem měl neustále na mysli ten pocit, že si to vlastně vůbec nezasloužím. Chtěl bych se zeptat, jestli tu někdo zažil něco podobného? Jak se zbavit toho vnitřního hlasu, který mi říká, že bych neměl mít úspěch? Čím víc se snažím být lepší v tom, co dělám, tím víc mě to sráží zpátky do pocitů nedostatečnosti. Uvažoval jsem o tom, jestli je to normální nebo jestli jsem snad opravdu nedělal správné kroky k tomu, abych si ...
Číst otázku dáleZobrazit odpovědi na otázkuMůžu se svěřit kolegům se syndromem podvodníka?
V poslední době jsem si začal uvědomovat, že se mnohem častěji cítím jako podvodník, než bych chtěl. Myslím tím ten pocit, že si vlastně nezasloužím úspěchy, které jsem dosáhl, a že to všechno je jen otázka štěstí nebo náhody. Chtěl bych se zeptat, jestli je normální sdílet tyto pocity s kolegy v práci, kteří si možná procházejí podobným syndromem podvodníka. Mám obavy, že by mě mohli považovat za slabého nebo nezpůsobilého vůči mým profesním odpovědnostem. Zároveň si říkám, zda by mi otevření s...
Číst otázku dáleZobrazit odpovědi na otázkuJak se zbavit pocitu, že jsem podvodník, když dostávám povýšení?
Nedávno jsem dostal povýšení v práci a místo abych se radoval, cítím se jako podvodník. Je to něco, co mě trápí už delší dobu. Přitom jsem tvrdě pracoval, plnil všechny úkoly a snažil se přinášet hodnotu týmu. Ale v okamžiku, kdy mi šéf oznámil, že dostanu vyšší pozici, mě ovládla panika a já si začal říkat: "Co když to nevydržím? Co když ostatní zjistí, že nejsem tak dobrý, jak si myslí?" Tenhle pocit je tak silný, že mi to kazí radost z úspěchu. Zajímalo by mě, jestli tohle někdo z vás také za...
Číst otázku dáleZobrazit odpovědi na otázku