Succeed.cz/Fórum/Jaké faktory ovlivňují rozhodnutí o rebalancování portfolia?

Jaké faktory ovlivňují rozhodnutí o rebalancování portfolia?

Přemýšlím o tom, co všechno vlastně určuje, kdy a jak rebalancovat investiční portfolio. Někde jsem četl, že by se mělo brát v úvahu riziko, které na sebe bereme, ale jak vlastně posoudit, kolik rizika je akorát? A co když trh najednou začne klesat nebo naopak růst? Jak moc na to reagovat? Zajímalo by mě, jestli se rebalancování dělá spíš na základě časového intervalu, třeba jednou za rok nebo podle nějakých událostí v ekonomice. Taky jsem slyšel, že důležitý je investiční cíl – ale jak tohle všechno skloubit dohromady? Mám pocit, že někdy je těžké se rozhodnout, jestli investovat více do akcií, když jsou na vrcholu trhu, nebo raději přejít do bezpečnějších aktiv. Jaké další faktory by měly hrát roli v rozhodovacím procesu? Co třeba změna životních okolností nebo finančních cílů? Jak moc ovlivňuje rozhodování o rebalancování také daňová situace a poplatky za transakce? Vždyť nakonec každý z nás chce maximálně zhodnotit své úspory a nenechat si utéct příležitosti. Jak na to jít chytře a efektivně?

165 slov
1.7 minut čtení
26. 5. 2024
Viktor Novotný
Viktor Novotný

Rozhodnutí o rebalancování portfolia je fakticky kombinace několika faktorů. Primárně je to samozřejmě riziko – pokud se tvé portfolio dostane do nevyváženého stavu, musíš přehodnotit, jak moc ti to vyhovuje. Když trhy rostou, můžeš mít pocit, že akcie jsou na vrcholu, a je lákavé přesunout část do dluhopisů nebo hotovosti. Na druhou stranu, když trhy klesají, může být rozumné investovat víc do akcií, protože jsou levnější.

Většina lidí rebalancuje podle nějakého časového plánu, třeba jednou ročně, ale pokud se objeví velké události v ekonomice, tak je dobré mít oči otevřené a nesedět na rukou. Taky je důležitý investiční cíl – jestli šetříš na důchod za 30 let nebo na dům za 5 let, to má vliv.

Životní okolnosti jako změna práce nebo rodiny taky hrají roli, protože když se tvé potřeby změní, musíš tomu přizpůsobit i investice. Daňová situace a poplatky za transakce jsou další věci k zamyšlení – vyhnout se zbytečným nákladům je vždycky dobrý nápad. Celkově jde o to najít rovnováhu mezi využitím příležitostí a ochranou proti ztrátám. Takže spíš než rigidní pravidla sleduj trh a měj na paměti, co chceš dosáhnout.

183 slov
1.8 minut čtení
12. 4. 2024
Alena Rozsypalová
Alena Rozsypalová

Rebalancování portfolia je fakt dost složitá věc, ale ve zjednodušené podobě se to dá shrnout takhle: hlavně je důležitý mít jasno v investičních cílech a rizikové toleranci. Pokud máš nějaký konkrétní cíl, třeba koupě bytu za 5 let, měl bys tomu přizpůsobit i mix aktiv. Když trh roste, tvoje akcie můžou zabrat víc než plánoval, takže je fajn je prodat a přesunout do bezpečnějších věcí. Ale zase, pokud trh padá, můžeš mít pocit, že to chceš utíkat ze všech akcií, což není vždycky nejlepší nápad.

Mnoho lidí rebalancuje buď pravidelně – třeba jednou za rok – nebo když se poměr aktiva dostane daleko od cílového rozložení. Na tohle si dávej pozor, protože každý zásah může být drahej kvůli poplatkům a daním. Takže někdy je lepší nechat to na nějaký čas bez zásahu, pokud nejde o velký skok.

Životní okolnosti taky hrají roli – třeba když potřebuješ peníze na něco důležitýho nebo změníš práci a tvůj příjem se pohne. Tohle všechno ti může hodně ovlivnit rozhodování o rebalancování. Když si to všechno sečteš, tak prostě hledej rovnováhu mezi tím, co chceš a co je rozumný udělat v aktuální situaci na trhu.

189 slov
1.9 minut čtení
14. 11. 2024
Helena Koubová
Helena Koubová
Podobné otázky