Succeed.cz/Fórum/Jak efektivně chránit firemní data před kybernetickými hrozbami?

Jak efektivně chránit firemní data před kybernetickými hrozbami?

V dnešní době, kdy se technologie vyvíjejí mílovými kroky a s nimi i nebezpečí spojená s kybernetickými útoky, je otázka zabezpečení dat pro firmy stále aktuálnější. Každý den slyšíme o nových hackerských útocích, které postihují jak malé podniky, tak velké korporace. Co by tedy měly firmy udělat, aby ochránily svá data před hackery? Jaké konkrétní kroky mohou podniknout k tomu, aby snížily riziko úniku citlivých informací? Měly by investovat do sofistikovaných bezpečnostních systémů, nebo stačí jen pravidelně aktualizovat software? Jak důležitou roli hrají školení zaměstnanců v oblasti kybernetické bezpečnosti a jak efektivně je motivovat, aby dodržovali bezpečnostní postupy? Je také důležité mít připravený plán pro případ, že k útoku přece jen dojde – jak by takový plán měl vypadat? A co říkáte na pomoc externích odborníků na zabezpečení? Může jim firma věřit nebo je lepší spoléhat se na vlastní IT tým? Co třeba zálohování dat – jak často by mělo probíhat a kde je nejlepší uchovávat záložní kopie? Věřím, že toto jsou otázky, které trápí mnoho podnikatelů a ráda bych slyšela názory a rady ostatních členů komunity. Jaké máte zkušenosti s ochranou dat ve vaší firmě?

186 slov
1.9 minut čtení
8. 4. 2022
Richard Pecka
Richard Pecka

Jasně, tohle je fakt důležité téma. První věc, co bych doporučil, je pravidelně aktualizovat software a aplikace. To je základ, protože spousta útoků využívá staré zranitelnosti. Další věc je mít dobrý firewall a antivirák. Nezapomeňte na šifrování citlivých dat, pokud se dostanou do rukou někoho, koho nemáte v plánu pozvat na kafe.

Důležitá je taky prevence skrze školení zaměstnanců. Většina útoků začíná tím, že někdo klikne na špatný odkaz nebo stáhne něco nebezpečného. Takže vzdělávat lidi je fakt klíčové. Můžete mít super zabezpečení, ale pokud to nikdo nedodržuje, tak je to k ničemu.

Myslím, že je dobrý mít plán pro případ útoku – něco jako krízový manuál s jasnými postupy, co dělat. A zálohování dat? Určitě pravidelně, klidně každý týden nebo častěji, a ideálně na externí disky nebo do cloudu. A co se týče externích odborníků, může to být dobrá investice, zejména když nemáte vlastní silný IT tým.

Celkově to chce mít víc vrstev zabezpečení a být pořád v obraze ohledně aktuálních hrozeb.

160 slov
1.6 minut čtení
13. 4. 2024
Ladislav Dvořák
Ladislav Dvořák

Ochrana firemních dat je fakt klíčová. Základem je mít dobré zabezpečení sítě, jako firewally a antiviry. Pravidelné aktualizace software jsou nutnost, jinak se hackerům nabízíte na stříbrném podnose. Školení zaměstnanců ohledně kybernetické bezpečnosti je taky super důležitý, protože i ten nejlepší systém může selhat, když někdo klikne na špatný odkaz. Měli byste mít jasně napsaný plán pro případ útoku – kdo co dělá, jak informovat zákazníky a tak. A co se týče externích odborníků, záleží na firmě, ale pokud nemáte vlastní silný IT tým, tak je to dobrá volba. A zálohování? Ideálně každý den, ať víte, že data máte v bezpečí – ideální místo na zálohu je cloudu nebo jinde fyzicky odděleně od hlavních serverů. Takže souhrn? Bezpečnostní systémy + školení + plán + pravidelné zálohy = lepší šance přežít útok.

131 slov
1.3 minut čtení
17. 3. 2024
Blanka Kratochvílová
Blanka Kratochvílová