Succeed.cz/Fórum/Co všechno bych měl zahrnout do smlouvy s partnerem?

Co všechno bych měl zahrnout do smlouvy s partnerem?

Zajímalo by mě, co všechno se vlastně píše do té smlouvy s partnerem? Mám na mysli nejenom nějaké základní body, ale i detaily, které by se měly vzít v úvahu. Slyšel jsem, že je důležité mít dobře sepsané podmínky ohledně rozdělení zisků a ztrát v podnikání, ale co třeba otázky jako odpovědnost za dluhy nebo způsob rozhodování v případě neshod? Jak předejít budoucím konfliktům a co když se jeden z nás rozhodne projekt opustit? Měli bychom tam mít i nějaké úpravy ohledně ochrany duševního vlastnictví, když jeden z nás přinese na stůl nějaké originální nápady? A co třeba výpovědní lhůty či jakékoliv sankce za nedodržení podmínek? Je lepší, aby smlouvu napsal právník nebo si to můžeme sepsat sami? Jak moc detailní by ta smlouva měla být, abychom se opravdu chránili a předešli problémům? Opravdu nevím, odkud začít a co všechno zvážit. Hledám rady od těch, kteří už mají zkušenosti s tímto tématem.

152 slov
1.5 minut čtení
20. 9. 2024
Jiří Navrátil

Takže, když jde o smlouvu s partnerem, je fajn mít v tom jasno už od začátku. Hlavní body by měly být rozdělení zisků a ztrát, jak se budete rozhodovat, když dojde k neshodám – třeba nějaký mechanismus, co dělat, když jeden nesouhlasí. Odpovědnost za dluhy je taky klíčová, aby bylo jasné, kdo co nese. A co když se někdo rozhodne projekt opustit? Měli byste mít nějaké podmínky pro odchod, možná výpovědní lhůtu nebo něco takového.

Ochrana duševního vlastnictví určitě není na škodu, zvlášť pokud jeden z vás začne přicházet s originálními nápady. Kromě toho byste mohli uvažovat o sankcích za nedodržení smlouvy – aby bylo jasné, co se stane, když jeden z vás poruší dohodu.

Co se týče toho, jestli si smlouvu napsat sami nebo to nechat na právníkovi, záleží na tom, jak moc si věříte a jak komplikované to máte. Když si nejste jistí nebo je to složitější případ, právník je asi lepší volba. Ale jinak můžete začít s něčím vlastním a pak to doladit.

Smlouva by měla být dost detailní, aby pokryla všechny možné scénáře a chránila vás před budoucími problémy, ale zase ne tak moc, aby to byla slohovka. Je dobré i průběžně ji aktualizovat podle toho, jak se situace vyvíjí.

202 slov
2 minut čtení
13. 3. 2024
Natálie Charvátová

Takže, co se týče smlouvy s partnerem, je fakt dobrý si to pořádně promyslet. V první řadě, jasně, rozdělení zisků a ztrát je klíčový. Ale určitě by tam mělo být něco o odpovědnosti za dluhy a kdo co dělá, aby se předešlo sporům. Když dojde na neshody, měli byste mít určený způsob rozhodování – třeba hlasování nebo co dělat, když jeden z vás chce projekt opustit.

Ochrana duševního vlastnictví je taky důležitá, zvlášť když jeden z vás přijde s nějakým skvělým nápadem. Pokud jde o výpovědní lhůty a sankce za nedodržení podmínek, to už záleží na vás, ale mít tam něco takového může pomoct vyhnout se budoucím problémům.

Co se týče sepsání smlouvy – pokud si na to netroufáte, právník je dobrá volba, ale pokud víte, co chcete, můžete to napsat sami. Hlavně nebuďte moc stručný. Čím víc detailů, tím líp budete chráněni. Myslete na to jako na pojistku pro vaši spolupráci.

150 slov
1.5 minut čtení
13. 2. 2024
Jiří Košťál
Succeed.cz/Články/Inspirující příběhy
Dohody s velkými firmami: Můj přístup, který vedl k úspěšným spolupracímOsobní příběh freelancera, který se dostal k velkým projektům a vytvořil si stabilní příjem prostřednictvím dohod s velkými firmami.
1000 slov
10 minut čtení
1. 12. 2020
Adam Veselý
Přečíst článek
Podobné otázky