Co dělat, pokud máte strach z networkingu? Rady a strategie pro překonání nervozity při navazování nových kontaktů
Přečtěte si, jak překonat strach z networkingu. Naučte se efektivní strategie a tipy pro úspěšné navazování nových kontaktů a posílení vaší profesní sítě.

Znáte ten pocit, když se chystáte na networkingovou akci a vaše srdce buší jako o závod? Nebo si říkáte, jak vůbec začít konverzaci s neznámými lidmi? Pokud jste se někdy cítili nervózní z myšlenky na navazování nových kontaktů, nejste sami. Mnoho lidí, ať už začínajících profesionálů nebo zkušenějších jedinců, se potýká s obavami z networkingu. Ale co kdybychom vám řekli, že existují způsoby, jak tyto obavy překonat a stát se mistrem v umění navazování vztahů? V tomto článku prozkoumáme efektivní strategie a tipy, které vám pomohou cítit se při networkingu sebevědoměji.
1. Pochopte svůj strach
Než budeme mluvit o tom, jak překonat strach z networkingu, je důležité si uvědomit, co přesně vás trápí. Je to strach z odmítnutí? Obava z toho, že nebudete mít co říct? Nebo snad nervozita z toho, že se dostanete do nepříjemné situace? Identifikace konkrétních obav vám může pomoci lépe je zvládnout. Místo abyste se snažili vyhnout situaci, zkuste ji analyzovat. Čím konkrétnější budete v identifikaci svých obav, tím snadněji najdete strategii pro jejich překonání.
2. Připravte se dopředu
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit nervozitu při navazování kontaktů, je příprava. Než vyrazíte na networkingovou akci, udělejte si doma domácí úkol. Zamyslete se nad tím, s kým byste chtěli mluvit a co byste chtěli říct. Při přípravě si můžete napsat několik otázek nebo témat k diskusi. Například: "Jaké projekty právě řešíte?" nebo "Jak jste se dostali do této oblasti?" Takové otázky nejenže odstartují konverzaci, ale také ukážou vaši zájem o druhou osobu.
3. Změňte svůj pohled na networking
Mnoho lidí vidí networking jako obtížnou povinnost nebo stresující aktivitu. Co kdybyste se na něj podívali jako na příležitost k setkání zajímavých lidí a sdílení nápadů? Networking může být skvělou příležitostí pro osobní růst i rozvoj kariéry. Když změníte svůj pohled na tuto činnost a začnete ji vnímat jako pozitivní zážitek, váš přístup se automaticky uvolní. Zkuste si představit networking jako prostory pro vzájemné učení a inspiraci.
4. Začněte s malými kroky
Pokud je pro vás myšlenka na networking stále příliš zastrašující, dejte si malé cíle. Místo toho, abyste se snažili navázat kontakty s deseti lidmi za večer, zaměřte se na to, abyste alespoň oslovili jednoho člověka. Jakmile začnete s malými cíli a budete úspěšní, získáte větší sebevědomí pro další kroky. Postupně si zkuste navyšovat cíle – dva lidé za večer atd. Pamatujte si, že každý malý krok vás posune blíž k vašemu konečnému cíli.
5. Využijte technologii
Dnešní doba nabízí široké spektrum online nástrojů pro networking. Sociální média jako LinkedIn jsou skvělým místem pro navazování profesních kontaktů bez stresu fyzické interakce. Můžete začít sledováním odborníků ve vašem oboru a zapojováním se do diskuzí pod jejich příspěvky. Online networking je často mnohem méně zastrašující než osobní setkání a může vám pomoci vybudovat si důvěru před tím, než vyrazíte na živé akce.
6. Praktikujte aktivní naslouchání
Jedním z klíčových prvků úspěšného networkingu je schopnost aktivně naslouchat druhým lidem. Když budete aktivně naslouchat tomu, co říká druhá osoba, nejenže jí ukážete svůj zájem o to, co říká, ale také získáte cenné informace pro další konverzaci. Kladením otevřených otázek a potvrzením toho, co jste slyšeli (např.: "To je zajímavé! Mohl byste mi říct více o tom projektu?") vytvoříte atmosféru důvěry a otevřenosti.
7. Udržujte pozitivní myšlení
Nervozita před networkingem může být často způsobena negativními myšlenkami – například "nikdo mě nebude chtít poznat" nebo "nebudu mít co říct". Snažte se tyto negativní myšlenky nahradit pozitivními afirmacemi: "Mám mnoho zajímavého k nabídnutí" nebo "Mohu se hodně naučit od ostatních". Pozitivní myšlení vám dodá sílu čelit výzvám a ulehčí proces navazování nových kontaktů.
8. Přijměte nepohodlí jako součást procesu
Je důležité si uvědomit, že určitá míra nepohodlí je součástí procesu networkingu. Není nic špatného cítit nervozitu – to potvrzuje lidskost každého z nás! Přijměte tuto skutečnost a pamatujte si, že jste v této situaci nejen vy sami; mnoho dalších lidí cítí to samé! Někdy stačí jen začít konverzaci a vše ostatní přijde samo.
9. Naučte se od ostatních
Jako součást svého procesu učení můžete také sledovat zkušenější networkery a inspirovat se jejich stylem komunikace. Zjistěte, jakým způsobem vedou konverzace a jak dokážou udržet zájem druhé osoby o své slova. Možná zjistíte i několik užitečných triků či technik pro hladké navazování kontaktů.
10. Nezapomeňte na follow-up
Po každém úspěšném navázání kontaktu je důležité nezapomenout na follow-up! Pošlete krátkou zprávu s poděkováním za příjemný rozhovor nebo sdílíte zajímavý článek související s tématem vaší konverzace. Tímto způsobem udržíte kontakt živý a ukážete svoji iniciativu a zájem o vztah.
Networking může být výzvou zejména pokud máte strach nebo nervozitu při navazování nových kontaktů; ale není to nemožné! Se správným přístupem a strategií můžete překonat své obavy a stát se úspěšným networkerem ve svém oboru! Zkuste naše rady aplikovat při další networkingové akci či online platformě – možná budete překvapeni tímto novým světem možností! A pokud hledáte další tipy na zdokonalení svých komunikačních dovedností nebo budování kariéry, doporučujeme vám přečíst si naše další články na Succeed.cz!
Co říct, když potkám někoho na networkingové akci?
Když se ocitnu na networkingové akci, mám vždycky pocit, že je to skvělá příležitost pro navázání nových kontaktů a třeba i přátelství. Ale co vlastně říct, když potkám někoho nového? Mám se představit s tím, co dělám, nebo by bylo lepší začít nějakou otázkou, abychom se dostali do konverzace? Je lepší mluvit o svých úspěších, nebo raději poslouchat a ptát se na druhé? Jakým způsobem si udržet pozornost druhého člověka a zároveň mu ukázat, že mě zajímá jeho příběh? Zajímá mě, jestli máte nějaké ...
Číst otázku dáleZobrazit odpovědi na otázkuNervozita při setkání s novými lidmi
Rád bych se s vámi podělil o jeden problém, který mi poslední dobou dost znepříjemňuje život. Každý ví, jak důležité je budovat si síť kontaktů a navazovat nové vztahy, ať už v pracovním prostředí nebo v osobním životě. Ale co když se člověk cítí nervózní při setkání s novými lidmi? To je můj případ. Jakmile vím, že se mám potkat s někým, koho neznám, okamžitě mě ovládne nervozita. Začnu se potit, mám pocit, že mi buší srdce a vůbec nevím, co bych měl říct. Zajímalo by mě, jaké máte tipy nebo tr...
Číst otázku dáleZobrazit odpovědi na otázku