Succeed.cz/Fórum/Co všechno musím hlásit, když mám vedlejší podnikání?

Co všechno musím hlásit, když mám vedlejší podnikání?

Zdravím všechny podnikatele a podnikatelky! Rád bych se zeptal na jednu věc, co všechno vlastně musím hlásit, když mám vedlejší podnikání. Mám normální práci na plný úvazek, ale k tomu jsem se pustil do malého podnikání, které mi dává možnost si přivydělat. Jenže teď se mi zdá, že kolem toho je spousta papírování a pravidel, kterým vůbec nerozumím. Hlavně, co se týče daní a různých povolení. Musím to někam hlásit? Jak to funguje s přihlášením k dani z příjmů? A co sociální a zdravotní pojištění? To musím platit i když je to vedlejší činnost? Potřebuju nějaké speciální oprávnění, nebo stačí jen živnostenský list? A co když si chci vzít na konci roku nějaké odpočty nebo takové věci, jak to funguje? Ještě jsem slyšel něco o evidenci tržeb, to se mě týká taky? Kdo mi vlastně může poradit, když nevím, jak na to? Bylo by skvělé, kdybych dostal nějaké užitečné tipy nebo odkazy na weby, kde bych našel víc informací. Díky moc!

161 slov
1.6 minut čtení
4. 10. 2024
Viktor Novotný

Když máš vedlejší podnikání, tak musíš hlásit pár věcí. Nejprv si musíš udělat živnostenský list, to je základ. Pak se musíš registrovat na finančák, abys mohl platit daně z příjmů. Když to je vedlejší činnost, tak se dají uplatnit některé odpočty a nemusíš platit tolik jako u hlavní činnosti.

Co se týče sociálního a zdravotního pojištění, tak jo, musíš to řešit i tady, ale máš nižší sazby, když je to vedlejší podnikání. Zdravotní pojištění platíš podle toho, co vyděláš, sociální taky něco málo.

Evidenci tržeb bys měl mít taky, pokud děláš obrat nad určitou hranici. Jinak je dobrý mít účetnictví v pořádku, abys mohl na konci roku podávat daňové přiznání a využít případné odpočty za náklady. Co se týká poradenství, tak doporučuji se obrátit na účetního nebo navštívit weby jako Finanční správa nebo Živnostenský úřad – tam najdeš spoustu informací. Držím palce!

142 slov
1.4 minut čtení
7. 12. 2024
Dominik Hácha

Když máš vedlejší podnikání, tak je pár věcí, co musíš hlásit a dodržovat. Prvně se musíš přihlásit k dani z příjmů, takže si podáš daňové přiznání, to děláš jednou za rok. K tomu, pokud jsi na živnostenský list, tak bys měl mít i evidenci tržeb, pokud tvé příjmy překročí určitou hranici. Jinak na evidenci tržeb jsi povinný, pokud prodáváš přímo koncovým zákazníkům.

Co se týče pojištění – sociální a zdravotní, tak to platíš taky. U vedlejší činnosti to funguje tak, že musíš být registrovaný jako OSVČ a pak platíš minimální zálohy, i když máš hlavní zaměstnání. Odpočty si můžeš uplatnit na výdaje spojené s podnikáním, ale musíš mít všechny faktury a doklady.

Pokud ti není jasné, jak na to, tak bych doporučil nějakého účetního nebo aspoň weby jako Finanční správa nebo Živnostenský úřad, tam mají spoustu informací. Můžeš také zkusit nějaké diskuzní fóra zaměřená na podnikání.

144 slov
1.4 minut čtení
3. 1. 2025
Dana Benešová
Succeed.cz/Články/Možnosti podnikání ve volném čase
Co potřebujete vědět o daních z vedlejšího podnikání?Přehled klíčových informací o daních z vedlejšího podnikání: co jsou, jaké máte povinnosti, jak správně evidovat příjmy a výdaje a jak se vyhnout chyb...
1000 slov
10 minut čtení
26. 3. 2024
Adam Veselý
Přečíst článek
Podobné otázky