Succeed.cz/Fórum/Jak začít s brainstormingem v týmu?

Jak začít s brainstormingem v týmu?

Přemýšlím, jak efektivně začít s brainstormingem v našem týmu, ale trochu nevím, jak na to. Mám pocit, že máme spoustu nápadů, ale když se sejdeme, tak to většinou skončí tím, že si každý říká svoje a efektivní spolupráce se jaksi nedostaví. Zajímalo by mě, co všechno je potřeba udělat předtím, než se do brainstormingové schůzky pustíme. Jaké techniky a metody byste doporučili, aby se do toho zapojili všichni členové týmu? A co třeba pravidla, která bychom měli dodržovat během samotného brainstormingu? Uvažovali jsme o nějakých kreativních hrách nebo cvičeních na rozproudění myšlenek, ale nevím, jestli to bude fungovat. Jaké máte zkušenosti s tím, aby brainstorming byl skutečně přínosný a ne jen ztrátou času? Co třeba nastavení správné atmosféry? Je lepší mít nějakou konkrétní téma nebo problém, kterým se budeme zabývat, nebo je lepší jít do toho s otevřenou myslí a nechat věci plynout? Opravdu chci využít potenciál našeho týmu a posunout nás dál. Jak jste to zvládli ve svých týmech? Jak jste začali a co vám pomohlo dosáhnout úspěchu v těchto kreativních setkáních? Děkuji za jakékoli tipy a rady!

179 slov
1.8 minut čtení
24. 10. 2021
Bohuslav Krejčík
Bohuslav Krejčík

Nejdřív si vyberte konkrétní téma nebo problém, na který se zaměříte, jinak to bude chaos. Zajistěte si pohodlné prostředí, třeba někde mimo kancelář, kde se lidi cítí uvolněně. Pak je dobrý mít předem nastavená pravidla, jako že se nesmí kritizovat nápady během brainstormingu a že každý má šanci říct svůj názor. Můžete zkusit techniky jako „myšlenkovou mapu“, kde každý přispěje k hlavní myšlence a ostatní na to navazují. Zkuste i nějaký kreativní warm-up, třeba rychlé hry nebo vizualizace, aby se rozproudila atmosféra. Je dobrý mít facilitátora, kdo to povede a udrží diskusi na správné cestě. Po brainstormingu udělejte shrnutí a zjistěte, co se dá dál rozpracovat. Klíčem k úspěchu je otevřenost a důvěra v tým.

115 slov
1.2 minut čtení
28. 1. 2025
Ludmila Hrušková
Ludmila Hrušková

Nápady na brainstorming? Jasně, začít s tím je fajn. Takže první věc je mít jasný cíl, na co se vlastně chcete zaměřit. Když máte konkrétní téma, je to snažší, než když jen tak plácáte do vzduchu. Můžete zkusit nějaké techniky jako třeba "myšlenková mapa" nebo "5 whys", aby se nápady rozvinuly hlouběji.

Důležitý je taky nastavit pravidla – třeba že žádný nápad není špatný, co nejdřív zapisovat všechno, co kdo řekne a nechat lidi mluvit, dokud mají co říct. Ideální je mít někoho, kdo to moderuje, aby se to nezvrhlo v chaos. Když se do toho zapojí všichni, můžeš zkusit různé hry na rozproudění kreativity – něco jako "náhodná slova" nebo "brainwriting", kde každý píše nápady na papír a pak si je předává dál.

Atmosféra by měla být uvolněná, možná i trochu neformální, pokud to jde. Ať se lidi cítí pohodlně, jinak budou opatrní a to je škoda. Takže jo, klidně si dejte nějakou hudbu na pozadí nebo něco k pití.

A na závěr – po brainstormingu si sedněte a projděte si všechny nápady. Vyberte ty nejlepší a zamyslete se, jak je realizovat. To je důležité, jinak se může stát, že to nakonec skončí jen jako hezká schůzka bez výsledků.

198 slov
2 minut čtení
25. 11. 2024
Radka Jarošová
Radka Jarošová
Podobné otázky