Succeed.cz/Fórum/Proč se mi tak těžko odolává rozhazování peněz?

Proč se mi tak těžko odolává rozhazování peněz?

Nedávno jsem začal přemýšlet nad tím, proč mi dělá tak velké problémy odolávat pokušení utrácet peníze. Mám pocit, že každý den, když se projdu po městě nebo procházím internetem, narážím na spoustu lákadel, která mě nutí otevřít peněženku a vyhodit tam nějaké peníze. Vždycky jsem si říkal, že bych měl šetřit na důležité věci, ale místo toho se často ocitám ve stavu, kdy si říkám, že si zasloužím něco nového, nějakou radost. Je to snad normální? Proč nás moderní doba a neustálý přístup k různým nabídkám a reklamám tak ovlivňuje? Zajímalo by mě, jestli jsou tady i jiní lidé, kteří mají podobné problémy. Jak se s tím vypořádáváte? Vždycky si vlastně uvědomím, že peníze by měly pracovat pro mě a ne já pro ně, ale jakmile vidím něco, co chci, tak je mi to najednou úplně jedno. Myslíte si, že je to nějaký psychologický problém, nebo je to spíš o nedostatku sebekontroly? Co třeba děláte vy pro to, abyste se vyhnuli impulzivnímu nakupování? Pomohlo by mi mít nějaký plán nebo rozpočet? A co říkáte na reklamy a marketing – myslíte, že nás doslova manipulují k tomu, abychom utráceli víc než bychom měli? Nebo je chyba v nás samotných? Jaké strategie používáte k tomu, abyste se ubránili těmto nástrahám moderní doby? Tohle téma mě fakt zajímá a rád bych slyšel názory a zkušenosti ostatních.

223 slov
2.2 minut čtení
20. 1. 2025
Dominik Kubík

To, co popisuješ, zažívá spousta lidí. Dnešní doba je fakt náročná na sebekontrolu, protože je všude spousta reklam a nabídek, které nás lákají. Myslím, že je to takový mix psychologického pokušení a naší touhy po okamžitém uspokojení. Mnoho lidí si říká, že si zasloužíme něco hezkého, a pak si to koupíme, i když třeba nemáme peníze nazbyt.

Mě osobně hodně pomohlo mít nějaký rozpočet. Když si jasně stanovíš, kolik můžeš utratit, tak je to mnohem snazší. Taky zkusím dávat peníze stranou na něco, co mi dává smysl – třeba na dovolenou nebo něco, co si opravdu přeju. A co se týče reklam, ano, myslím, že nás manipuluje. Jsou dělaný tak, aby nás dostaly do nálady nakupovat. Je dobrý mít na paměti, že ne všechno, co vidíš, potřebuješ.

Kromě rozpočtu může pomoct i si říct "ne" v momentě pokušení a počkat pár dní. Někdy po čase zjistíš, že už to vlastně nechceš. Hlavně si uvědomit, že peníze by měly sloužit tobě a ne ty jim.

163 slov
1.6 minut čtení
22. 1. 2025
Eliška Jiránková

Tohle je fakt běžnej problém, co má spousta lidí. Všude kolem nás jsou reklamy, slevy, akce, a furt nás to láká utrácet. Je to vlastně normální chtít si dopřát něco hezkého, ale v dnešní době je to dost snadný sklouznout k impulzivnímu nakupování. Na druhou stranu, pokud si neuděláš nějaký plán, tak se to může pěkně vymknout kontrole. Já třeba zkouším mít měsíční rozpočet, kde si jasně naplánuju, kolik můžu utratit na zábavu. Pomáhá mi to víc přemýšlet o tom, co opravdu chci a potřebuju. A taky se snažím vyhýbat se místům, kde bych mohl moc utrácet – jako třeba online obchody nebo centra města. Takže jo, určitě je dobrý mít nějakou strategii a procházet si věci s rozumem. Jinak se v tomhle bludným kruhu prostě utopíš. Ve výsledku je to o sebekontrole a uvědomění si, co je pro tebe důležitý.

141 slov
1.4 minut čtení
2. 1. 2025
Tereza Pospíšilová
Succeed.cz/Články/Peníze a emoce
Proč jsme k penězům tak emocionálně připoutáni?Zkoumáme psychologické kořeny našich emocí spojených s penězi a jejich dopad na naše finanční zdraví a podnikatelský úspěch.
1000 slov
10 minut čtení
7. 12. 2024
Martin Kovář
Přečíst článek
Podobné otázky