Succeed.cz/Fórum/Jak vytvořit v týmu psychologickou bezpečnost?

Jak vytvořit v týmu psychologickou bezpečnost?

Když se podívám na dnešní pracovní prostředí, pořád více se mluví o důležitosti psychologické bezpečnosti v týmu. Přemýšlím, jak to vlastně funguje a co všechno je potřeba udělat pro to, aby se lidé cítili v týmu komfortně a mohli otevřeně vyjadřovat své názory bez strachu z kritiky. Zajímalo by mě, jaké konkrétní kroky můžu podniknout jako vedoucí, abych podpořil tuto atmosféru. Je jasné, že komunikace hraje klíčovou roli, ale co když někdo v týmu stále váhá s vyjádřením svého názoru i po zavedení otevřeného dialogu? Jak mohu podpořit i tyto jedince? Máte tipy jak budovat důvěru mezi členy týmu? A co takové aktivity, jako jsou teambuildingy nebo pravidelná setkání – pomáhají skutečně nebo jsou to spíš jen formalitky? Rád bych se dozvěděl, jak to mají ostatní ve svých týmech a co konkrétně jim pomohlo. Taky by mě zajímalo, jestli má smysl uplatnit nějaké techniky z oblasti psychologie nebo koučování. Jak můžete zjistit, jestli váš tým má dostatečnou psychologickou bezpečnost? A co dělat, když zjistíte, že tomu tak není? Mohli byste sdílet vaše zkušenosti nebo rady? Děkuji!

176 slov
1.8 minut čtení
12. 6. 2022
Blanka Prchalová

Psychologická bezpečnost je fakt důležitá pro fungování týmu. Jako vedoucí bys měl začít tím, že vytvoříš prostor pro otevřenou komunikaci. Zkus pravidelně organizovat schůzky, kde se členové můžou vyjadřovat bez obav z kritiky. Důležité je i aktivně naslouchat a nebagatelizovat názory ostatních. Když někdo pořád váhá, zkus mu poskytnout zpětnou vazbu na jeho příspěvky a povzbudit ho k dalšímu vyjadřování. Důvěru mezi členy týmu buduješ tím, že podporuješ spolupráci a společné řešení problémů. Teambuildingy mají smysl, pokud nejsou jen formalita – měly by být zaměřené na budování vztahů a otevřenost. Můžeš využít techniky jako facilitace diskuzí nebo brainstorming, aby se všichni cítili zapojení. Jak zjistit úroveň psychologické bezpečnosti? Zkus dotazník nebo zpětnou vazbu od týmu – jestli se bojí vyjádřit názor, něco je špatně. A když zjistíš, že to není ideální, neboj se přijít s novými přístupy a pravidelně revidovat týmovou kulturu. Všechny tyhle kroky ti pomohou budovat silnější tým.

150 slov
1.5 minut čtení
1. 2. 2024
Jindřiška Holušová

Jasně, psychologická bezpečnost je fakt důležitá. Nejdřív si myslím, že bys měl vytvořit prostředí, kde se lidi nebojí mluvit. Zkus začít tím, že budeš sám ukázkově otevřený a nebudeš kritizovat názory, i když ti třeba nepřijdou úplně nejlepší. Když někdo něco řekne, tak mu dej zpětnou vazbu, ale pozitivně – ukážeš tím, že si vážíš jeho názoru.

Dalším krokem by mohlo být pravidelné setkávání, kde si budete povídat o všem možným a ne jen o práci. Tím budujete důvěru. Teambuildingy jsou super na uvolnění atmosféry, ale musí mít smysl – ne jen formálně strávit čas spolu.

Když někdo pořád váhá, zkus mu dát šanci se vyjádřit v menších skupinkách nebo jeden na jednoho. Někdy to pomůže víc než vystavovat je před celým týmem. Můžeš taky aplikovat některé techniky koučování – třeba aktivní naslouchání nebo otevřené otázky, což může pomoct rozproudit diskuzi.

A jak zjistit, jestli je tým v pohodě? Zkus občas udělat anonymní dotazník, kde se členové můžou vyjádřit bez obav. Když zjistíš, že to není ideální, tak to neber osobně a prostě se snaž hledat způsoby, jak to zlepšit. Otevřený přístup a ochota naslouchat jsou klíčem.

184 slov
1.8 minut čtení
2. 1. 2024
Radka Dobešová
Succeed.cz/Články/Týmová spolupráce
Důležitost psychologické bezpečnosti v týmu: Klíč k otevřené komunikaci a inovacímČlánek se zabývá významem psychologické bezpečnosti v pracovním prostředí a jejím dopadem na otevřenou komunikaci a inovace v týmu.
1000 slov
10 minut čtení
17. 8. 2021
David Horák
Přečíst článek
Podobné otázky